Skip to content

Hard-to-find brands in one shop

Brands that are hard to find in your country — all in one shop

Help & contact
  • United Kingdom (GBP £)
Medpak
Account Cart
  • Vitamins & Supplements
    • Vitamins & Supplements
    • Amino Acids

      Amino Acids

      All Amino Acids →
      • L-Arginine
      • L-Carnitine
      • L-Carnosine
      • L-Citrulline
      • L-Glutathione
      • L-Glutamine
      • L-Lysine
      • L-Proline
      • L-Theanine
      • L-Tryptophan
      • L-Tyrosine
      • N-Acetyl Cysteine (NAC)
      • All Amino Acids →
    • Antioxidants

      Antioxidants

      All Antioxidants →
      • Alpha Lipoic Acid
      • Astaxanthin
      • Coenzyme Q10 (CoQ10)
      • Lutein & Zeaxanthin
      • Quercetin
      • Resveratrol
    • Herbs

      Herbs

      All Herbs →
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberine
      • Cascara Sagrada
      • Cat's Claw (Uña de Gato)
      • Curcumin & Turmeric
      • Dandelion Root
      • Devil's Claw
      • Echinacea
      • Garlic
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Saw Palmetto
      • Red Clover
      • Rhodiola
      • Tribulus
      • All Herbs →
    • Minerals

      Minerals

      All Minerals →
      • Chromium
      • Calcium
      • Iodine
      • Iron
      • Magnesium
      • Potassium
      • Selenium
      • Silica
      • Zinc
      • All Minerals →
    • Vitamins

      Vitamins

      All Vitamins →
      • Vitamin A
      • Vitamin B
      • Vitamin C
      • Vitamin D
      • Vitamin E
      • Vitamin K
      • Multivitamins
    • Fish Oil & Omegas (EPA DHA)
    • Collagen
    • Probiotics
    • Melatonin
    • Greens & Superfoods
    All Vitamins & Supplements →
  • Health Goals
    • Health Goals
    • Brain & Cognitive
    • Bone, Joint & Cartilage
    • Cardiovascular
    • Detox & Cleanse
    • Digestive System
    • Energy
    • Eye & Vision
    • Hair, Skin & Nails
    • Immune System
    • Kidneys & Urinary System
    • Respiratory System
    • Sleep
    • Weight Loss
    • Men's Health
    • Women's Health
    All Health Goals →
  • Sports
    • Sports
    • Carbohydrates

      Carbohydrates

      All Carbohydrates →
      • Carbo
      • Energy Gels
      • Isotonic Drinks
    • Creatine

      Creatine

      All Creatine →
      • Creatine Malate
      • Creatine Monohydrate
    • Pre-Workout

      Pre-Workout

      All Pre-Workout →
      • Pre-Workout Stimulants
      • Pre-Workout Pump
      • Pre-Workout Shots
      • Stimulants
    • Protein Powders

      Protein Powders

      All Protein Powders →
      • Vegetable Protein
      • Whey Protein Blends
      • Whey Protein Concentrate (WPC)
      • Whey Protein Isolate (WPI)
    • Weight Gainers

      Weight Gainers

      All Weight Gainers →
      • Gainers
    • Fat Burners
    • Regeneration
    • Testosterone Boosters
    All Sports →
  • Beauty
    • Beauty
    • Bath & Shower

      Bath & Shower

      All Bath & Shower →
      • Bath Accessories
      • Bath Bombs & Salts
      • Body Scrubs
      • Shower Gels
      • Soaps
    • Body Cosmetics

      Body Cosmetics

      All Body Cosmetics →
      • Deodorants & Antiperspirants
      • Lotions, Butters, Creams & Body Oils
    • Facial Cosmetics

      Facial Cosmetics

      All Facial Cosmetics →
      • Eye Creams
      • Face Creams
      • Facial Acids, Oils and Serums
      • Facial Cleansing
      • Hydrolats, Mists and Tonics
      • Masks & Clays
    • Hands & Feet

      Hands & Feet

      All Hands & Feet →
      • Corn, Callus & Bunion Treatments
      • Foot Care
      • Hand Care
    • Hair Cosmetics

      Hair Cosmetics

      All Hair Cosmetics →
      • Conditioners
      • Hair Colouring
      • Hair Masks
      • Hair Oils, Serums & Sprays
      • Shampoos
    • Intimate Hygiene

      Intimate Hygiene

      All Intimate Hygiene →
      • Gels & Soaps
      • Pads, Pantyliners, Tampons
    • Oral Care

      Oral Care

      All Oral Care →
      • Mouthwashes
      • Toothbrushes
      • Toothpastes
      • Replacement Brush Heads
    • Sun Protection

      Sun Protection

      All Sun Protection →
      • Sun Creams, Lotions
    All Beauty →
  • Makeup
    • Makeup
    • Face Makeup

      Face Makeup

      All Face Makeup →
      • BB & CC Creams
      • Foundations
      • Cushion Foundations
      • Other Face Makeup
    • Lip Makeup

      Lip Makeup

      All Lip Makeup →
      • Lipsticks
      • Lip Tints & Glosses
      • Lip Care
    • Eye Makeup

      Eye Makeup

      All Eye Makeup →
      • Mascaras
    • Makeup Tools & Accessories
    All Makeup →
  • Mother & Baby
    • Mother & Baby
    • Pregnancy & Mother

      Pregnancy & Mother

      All Pregnancy & Mother →
      • Planning & Tests
      • Pregnancy Care
      • Health in Pregnancy
      • Breastfeeding
      • Skin & Body Care
    • Feeding Children

      Feeding Children

      All Feeding Children →
      • Bottle Teats
      • Bottles
      • Cups
      • Feeding Accessories
      • Food Storage
    • Children Health
    • Children Hygiene
    • Children Nutrition
    • Pacifiers
    All Mother & Baby →
  • Home
    • Home
    • Aromatherapy

      Aromatherapy

      All Aromatherapy →
      • Diffusers & Nebulizers
      • Essential Oil Sets
      • Essential Oil Singles
      • Fragrance Oils
      • Incense Sticks
    • Hearing Protection

      Hearing Protection

      All Hearing Protection →
      • Ear Muffs
      • Earplug Accessories
      • Earplugs
    • Home Care & Cleaning

      Home Care & Cleaning

      All Home Care & Cleaning →
      • Bathroom Cleaners
      • Eco Zone 🍃
      • Kitchen Cleaners
      • Laundry Products
      • Multi-purpose Cleaners
      • Odour Neutralisers
    • Insect & Tick Protection

      Insect & Tick Protection

      All Insect & Tick Protection →
      • Electronic Tick Repellents
      • Insect Repellents
    • Pets

      Pets

      All Pets →
      • Pet Accessories
      • Pet Food & Treats
      • Pet Grooming & Hygiene
      • Pet Supplements
      • Tick & Flea Protection
    • Sauna Accessories

      Sauna Accessories

      All Sauna Accessories →
      • Sauna Essential Oil
      • Sauna Tools & Equipment
    • Water Filtration & Bottles

      Water Filtration & Bottles

      All Water Filtration & Bottles →
      • Water Bottles
      • Water Filters
    All Home →
  • Health
    • Health
    • Healthy Food & Nutrition

      Healthy Food & Nutrition

      All Healthy Food & Nutrition →
      • Beverages & Drink Mixes
      • Breakfast & Cereals
      • Coffee & Tea
      • Cooking Oils & Vinegars
      • Healthy Drinks & Juices
      • Healthy Snacks
      • Herbs & Spices
      • Jams, Honey & Sweet Spreads
      • Nut Butters
      • Pasta & Noodles
      • Sauces & Seasonings
      • Sports Nutrition
      • Sugar Alternatives
      • All Healthy Food & Nutrition →
    • Sexual Health & Wellness

      Sexual Health & Wellness

      All Sexual Health & Wellness →
      • Condoms
      • Lubricants & Intimate Care
      • Adult Wellness Products
    • Medical Supplies & Tests
    All Health →
  • Brands
    • Brands
    • Our Brands
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Top Brands
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • New Brands
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
    All brands A–Z →
  • Sale
  • Immune Season
  1. Home
  2. Sports
  3. Carbohydrates
  4. Energy Gels

Energy Gels

(39 products)
  • Carbo
  • Energy Gels
  • Isotonic Drinks
  • Most relevant
  • Best selling
  • Alphabetically, A-Z
  • Alphabetically, Z-A
  • Price, low to high
  • Price, high to low
  • Date, old to new
  • Date, new to old
View as

  • vitamins, minerals, probiotics and skin care for autumn



    Check Now
  • SIS GO Isotonic Energy Variety Pack, Mix Flavour - 7 x 60 ml

    SIS (Science In Sport)

    SIS GO Isotonic Energy Variety Pack, Mix Flavour - 7 x 60 ml

    1 review
    Regular price £9.89
    Unit price£1.41 each
    View details
  • SIS GO Isotonic Energy, Fruit Salad - 60 ml x 10 pieces

    SIS (Science In Sport)

    SIS GO Isotonic Energy, Fruit Salad - 60 ml x 10 pieces

    2 reviews
    Regular price £12.59
    Unit price£1.26 each
    View details
  • SIS GO Isotonic Energy, Apple - 60 ml x 10 pieces

    SIS (Science In Sport)

    SIS GO Isotonic Energy, Apple - 60 ml x 10 pieces

    No reviews
    Regular price £12.59
    Unit price£1.26 each
    View details
  • SIS GO Isotonic Energy, Lemon-Lime - 60 ml x 10 pieces

    SIS (Science In Sport)

    SIS GO Isotonic Energy, Lemon-Lime - 60 ml x 10 pieces

    1 review
    Regular price £12.59
    Unit price£1.26 each
    View details
  • SIS GO Isotonic Energy, Orange - 60 ml x 10 pieces SIS GO Isotonic Energy, Orange - 60 ml x 10 pieces SIS GO Isotonic Energy, Orange - 60 ml x 10 pieces

    SIS (Science In Sport)

    SIS GO Isotonic Energy, Orange - 60 ml x 10 pieces

    No reviews
    Regular price £12.59
    Unit price£1.26 each
    View details
  • SIS GO Isotonic Energy, Tropical Fruit - 60 ml x 10 pieces
    Sold out

    SIS (Science In Sport)

    SIS GO Isotonic Energy, Tropical Fruit - 60 ml x 10 pieces

    No reviews
    Regular price £12.59
    Unit price£1.26 each
    View details
  • SIS GO Isotonic Energy, Fruit Salad - 60 ml

    SIS (Science In Sport)

    SIS GO Isotonic Energy, Fruit Salad - 60 ml

    2 reviews
    Regular price £1.49
    Unit price£49.67 /L
    View details
  • SIS GO Isotonic Energy, Pink Grapefruit - 60 ml x 10 pieces
    Sold out

    SIS (Science In Sport)

    SIS GO Isotonic Energy, Pink Grapefruit - 60 ml x 10 pieces

    No reviews
    Regular price £12.59
    Unit price£1.26 each
    View details
  • PowerBar PowerGel Shots Gums, Raspberry - 60 g
    Sold out

    PowerBar

    PowerBar PowerGel Shots Gums, Raspberry - 60 g

    No reviews
    Regular price £1.99
    Unit price£3.32 /100g
    View details
  • SiS GO Energy Gel with Electrolytes, Raspberry - 60 ml

    SIS (Science In Sport)

    SiS GO Energy Gel with Electrolytes, Raspberry - 60 ml

    2 reviews
    Regular price £1.89
    Unit price£31.50 /L
    View details
  • SIS GO Isotonic Energy, Lemon-Lime - 60 ml

    SIS (Science In Sport)

    SIS GO Isotonic Energy, Lemon-Lime - 60 ml

    No reviews
    Regular price £1.89
    Unit price£63.00 /L
    View details
  • SIS GO Isotonic Energy, Apple - 60 ml

    SIS (Science In Sport)

    SIS GO Isotonic Energy, Apple - 60 ml

    1 review
    Regular price £1.49
    Unit price£4.97 /100ml
    View details
  • SIS GO Isotonic Energy, Pink Grapefruit - 60 ml
    Sold out

    SIS (Science In Sport)

    SIS GO Isotonic Energy, Pink Grapefruit - 60 ml

    No reviews
    Regular price £1.59
    Unit price£53.00 /L
    View details
  • SIS GO Isotonic Energy, Tropical Fruit - 60 ml
    Sold out

    SIS (Science In Sport)

    SIS GO Isotonic Energy, Tropical Fruit - 60 ml

    No reviews
    Regular price £1.49
    Unit price£49.67 /L
    View details
  • SIS GO Isotonic Energy, Orange - 60 ml

    SIS (Science In Sport)

    SIS GO Isotonic Energy, Orange - 60 ml

    No reviews
    Regular price £1.49
    Unit price£49.67 /L
    View details
  • Powerbar PowerGel Fruit, Mango - Passion Fruit - 41 g
    Sold out

    PowerBar

    Powerbar PowerGel Fruit, Mango - Passion Fruit - 41 g

    No reviews
    Regular price £1.99
    Unit price£0.49 /10g
    View details
  • SIS GO Isotonic Energy, Pineapple - 10 Pieces SIS GO Isotonic Energy, Pineapple - 10 Pieces

    SIS (Science In Sport)

    SIS GO Isotonic Energy, Pineapple - 10 Pieces

    No reviews
    Regular price £13.29
    Unit price£1.33 each
    View details
  • SIS GO Isotonic Energy, Blackcurrant - 10 Pieces SIS GO Isotonic Energy, Blackcurrant - 10 Pieces

    SIS (Science In Sport)

    SIS GO Isotonic Energy, Blackcurrant - 10 Pieces

    No reviews
    Regular price £13.29
    Unit price£1.33 each
    View details
  • SIS GO Isotonic Energy, Blackcurrant - 60 ml

    SIS (Science In Sport)

    SIS GO Isotonic Energy, Blackcurrant - 60 ml

    No reviews
    Regular price £1.39
    Unit price£23.17 /L
    View details
  • SIS GO Isotonic Energy, Blueberry - 60 ml

    SIS (Science In Sport)

    SIS GO Isotonic Energy, Blueberry - 60 ml

    No reviews
    Regular price £2.19
    Unit price£36.50 /L
    View details
  • Powerbar PowerGel Original, Vanilla - 41 g

    PowerBar

    Powerbar PowerGel Original, Vanilla - 41 g

    No reviews
    Regular price £2.39
    Unit price£0.58 /10g
    View details
  • Olimp Fire Start Energy Gel + BCAA Stick, Tropical Fruits - 36 g

    Olimp

    Olimp Fire Start Energy Gel + BCAA Stick, Tropical Fruits - 36 g

    1 review
    Regular price £1.99
    Unit price£5.53 /100g
    View details
  • Powerbar PowerGel Original, Green Apple - 41 g
    Sold out

    PowerBar

    Powerbar PowerGel Original, Green Apple - 41 g

    No reviews
    Regular price £1.99
    Unit price£0.49 /10g
    View details
  • Previous
  • Page 1 / 2
  • 1
  • 2
  • Next

Energy Gels: Instant Power for Peak Athletic Performance

Medpak's Energy Gels are the secret weapon for athletes seeking a quick and efficient energy boost. These compact power sources offer a delicious and convenient way to maintain stamina during intense physical activities.

The Power of Energy Gels

Our Energy Gels provide a potent combination of benefits:

  • Rapid caffeine boost for instant alertness
  • High carbohydrate content for sustained energy
  • Quick absorption without the need for water
  • Variety of flavors to suit every taste
  • Convenient packaging for on-the-go consumption

Who Should Use Energy Gels?

Energy Gels are ideal for:

  • Endurance athletes (runners, cyclists, triathletes)
  • High-intensity interval training (HIIT) enthusiasts
  • Athletes competing in long-duration events
  • Anyone needing a quick energy boost during physical exertion

The Science Behind Energy Gels

Energy Gels are designed for rapid absorption and efficient energy delivery:

  • Gel form bypasses extensive digestion
  • Quick absorption in the gastrointestinal tract
  • High carbohydrate content for prolonged energy release
  • Caffeine enhances focus and reduces perceived exertion

Diverse Range of Energy Gel Options

At Medpak, we offer a variety of Energy Gels to meet your specific needs:

  • Caffeine-boosted gels for extra stimulation
  • Vitamin and mineral-enriched formulas for comprehensive support
  • Electrolyte-enhanced gels for optimal hydration
  • Taurine-containing options for improved performance

Choosing the Right Energy Gel

Select your ideal Energy Gel based on:

  • Flavor preferences
  • Caffeine content
  • Carbohydrate profile (glucose, maltodextrin)
  • Additional nutrients (vitamins, minerals, electrolytes)
  • Packaging and consumption method

Incorporating Energy Gels into Your Training

For optimal results:

  • Consume 15-20 minutes before intense activity
  • Use during long workouts or races (every 45-60 minutes)
  • Combine with proper hydration for best absorption
  • Experiment with different flavors and formulations during training

Energy Gels: A Supplement, Not a Substitute

While Energy Gels provide crucial support during intense activities, remember:

  • They complement, not replace, a balanced diet
  • Use in conjunction with proper nutrition and hydration
  • Consult with a sports nutritionist for personalized advice

Elevate Your Performance with Medpak's Energy Gels

Whether you're tackling a marathon, pushing through a challenging cycling route, or competing in a triathlon, our Energy Gels are designed to keep you at peak performance. For a complete energy solution, consider combining Energy Gels with our Carbohydrate supplements or explore our Isotonic Drinks for comprehensive hydration and energy support.

Fuel your passion and reach new heights with Medpak's premium Energy Gels. Shop now and experience the difference that instant, efficient energy can make in your athletic journey.

Medpak

Discover Medpak – your trusted destination for premium health and wellness products since 2014. We provide meticulously selected supplements, fitness accessories, and cosmetics from Krakow, Poland to customers across Europe.

  • Facebook
  • Instagram
  • United Kingdom (GBP £)

Information

  • Privacy Policy
  • Refund Policy
  • Terms of Service
  • Withdrawal Request
  • Suggest a product

Customer Service

  • About Us
  • Payment Info
  • Shipping info
  • Returns & Replacements
  • Impressum
  • Blog
  • Our Wholesale Site
  • Contact

Contact

Phone: +48 12 446 64 99

Mail: info@medpak.shop

Monday - Friday: 08:00-16:00

Contact Us Now

© 2026 Medpak.
Payment methods accepted
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Choose options

Item added to your cart.

View cart