Skip to content

Hard-to-find brands in one shop

Brands that are hard to find in your country — all in one shop

Help & contact
  • United Kingdom (GBP £)
Medpak
Account Cart
  • Vitamins & Supplements
    • Vitamins & Supplements
    • Amino Acids

      Amino Acids

      All Amino Acids →
      • L-Arginine
      • L-Carnitine
      • L-Carnosine
      • L-Citrulline
      • L-Glutathione
      • L-Glutamine
      • L-Lysine
      • L-Proline
      • L-Theanine
      • L-Tryptophan
      • L-Tyrosine
      • N-Acetyl Cysteine (NAC)
      • All Amino Acids →
    • Antioxidants

      Antioxidants

      All Antioxidants →
      • Alpha Lipoic Acid
      • Astaxanthin
      • Coenzyme Q10 (CoQ10)
      • Lutein & Zeaxanthin
      • Quercetin
      • Resveratrol
    • Herbs

      Herbs

      All Herbs →
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberine
      • Cascara Sagrada
      • Cat's Claw (Uña de Gato)
      • Curcumin & Turmeric
      • Dandelion Root
      • Devil's Claw
      • Echinacea
      • Garlic
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Saw Palmetto
      • Red Clover
      • Rhodiola
      • Tribulus
      • All Herbs →
    • Minerals

      Minerals

      All Minerals →
      • Chromium
      • Calcium
      • Iodine
      • Iron
      • Magnesium
      • Potassium
      • Selenium
      • Silica
      • Zinc
      • All Minerals →
    • Vitamins

      Vitamins

      All Vitamins →
      • Vitamin A
      • Vitamin B
      • Vitamin C
      • Vitamin D
      • Vitamin E
      • Vitamin K
      • Multivitamins
    • Fish Oil & Omegas (EPA DHA)
    • Collagen
    • Probiotics
    • Melatonin
    • Greens & Superfoods
    All Vitamins & Supplements →
  • Health Goals
    • Health Goals
    • Brain & Cognitive
    • Bone, Joint & Cartilage
    • Cardiovascular
    • Detox & Cleanse
    • Digestive System
    • Energy
    • Eye & Vision
    • Hair, Skin & Nails
    • Immune System
    • Kidneys & Urinary System
    • Respiratory System
    • Sleep
    • Weight Loss
    • Men's Health
    • Women's Health
    All Health Goals →
  • Sports
    • Sports
    • Carbohydrates

      Carbohydrates

      All Carbohydrates →
      • Carbo
      • Energy Gels
      • Isotonic Drinks
    • Creatine

      Creatine

      All Creatine →
      • Creatine Malate
      • Creatine Monohydrate
    • Pre-Workout

      Pre-Workout

      All Pre-Workout →
      • Pre-Workout Stimulants
      • Pre-Workout Pump
      • Pre-Workout Shots
      • Stimulants
    • Protein Powders

      Protein Powders

      All Protein Powders →
      • Vegetable Protein
      • Whey Protein Blends
      • Whey Protein Concentrate (WPC)
      • Whey Protein Isolate (WPI)
    • Weight Gainers

      Weight Gainers

      All Weight Gainers →
      • Gainers
    • Fat Burners
    • Regeneration
    • Testosterone Boosters
    All Sports →
  • Beauty
    • Beauty
    • Bath & Shower

      Bath & Shower

      All Bath & Shower →
      • Bath Accessories
      • Bath Bombs & Salts
      • Body Scrubs
      • Shower Gels
      • Soaps
    • Body Cosmetics

      Body Cosmetics

      All Body Cosmetics →
      • Deodorants & Antiperspirants
      • Lotions, Butters, Creams & Body Oils
    • Facial Cosmetics

      Facial Cosmetics

      All Facial Cosmetics →
      • Eye Creams
      • Face Creams
      • Facial Acids, Oils and Serums
      • Facial Cleansing
      • Hydrolats, Mists and Tonics
      • Masks & Clays
    • Hands & Feet

      Hands & Feet

      All Hands & Feet →
      • Corn, Callus & Bunion Treatments
      • Foot Care
      • Hand Care
    • Hair Cosmetics

      Hair Cosmetics

      All Hair Cosmetics →
      • Conditioners
      • Hair Colouring
      • Hair Masks
      • Hair Oils, Serums & Sprays
      • Shampoos
    • Intimate Hygiene

      Intimate Hygiene

      All Intimate Hygiene →
      • Gels & Soaps
      • Pads, Pantyliners, Tampons
    • Oral Care

      Oral Care

      All Oral Care →
      • Mouthwashes
      • Toothbrushes
      • Toothpastes
      • Replacement Brush Heads
    • Sun Protection

      Sun Protection

      All Sun Protection →
      • Sun Creams, Lotions
    All Beauty →
  • Makeup
    • Makeup
    • Face Makeup

      Face Makeup

      All Face Makeup →
      • BB & CC Creams
      • Foundations
      • Cushion Foundations
      • Other Face Makeup
    • Lip Makeup

      Lip Makeup

      All Lip Makeup →
      • Lipsticks
      • Lip Tints & Glosses
      • Lip Care
    • Eye Makeup

      Eye Makeup

      All Eye Makeup →
      • Mascaras
    • Makeup Tools & Accessories
    All Makeup →
  • Mother & Baby
    • Mother & Baby
    • Pregnancy & Mother

      Pregnancy & Mother

      All Pregnancy & Mother →
      • Planning & Tests
      • Pregnancy Care
      • Health in Pregnancy
      • Breastfeeding
      • Skin & Body Care
    • Feeding Children

      Feeding Children

      All Feeding Children →
      • Bottle Teats
      • Bottles
      • Cups
      • Feeding Accessories
      • Food Storage
    • Children Health
    • Children Hygiene
    • Children Nutrition
    • Pacifiers
    All Mother & Baby →
  • Home
    • Home
    • Aromatherapy

      Aromatherapy

      All Aromatherapy →
      • Diffusers & Nebulizers
      • Essential Oil Sets
      • Essential Oil Singles
      • Fragrance Oils
      • Incense Sticks
    • Hearing Protection

      Hearing Protection

      All Hearing Protection →
      • Ear Muffs
      • Earplug Accessories
      • Earplugs
    • Home Care & Cleaning

      Home Care & Cleaning

      All Home Care & Cleaning →
      • Bathroom Cleaners
      • Eco Zone 🍃
      • Kitchen Cleaners
      • Laundry Products
      • Multi-purpose Cleaners
      • Odour Neutralisers
    • Insect & Tick Protection

      Insect & Tick Protection

      All Insect & Tick Protection →
      • Electronic Tick Repellents
      • Insect Repellents
    • Pets

      Pets

      All Pets →
      • Pet Accessories
      • Pet Food & Treats
      • Pet Grooming & Hygiene
      • Pet Supplements
      • Tick & Flea Protection
    • Sauna Accessories

      Sauna Accessories

      All Sauna Accessories →
      • Sauna Essential Oil
      • Sauna Tools & Equipment
    • Water Filtration & Bottles

      Water Filtration & Bottles

      All Water Filtration & Bottles →
      • Water Bottles
      • Water Filters
    All Home →
  • Health
    • Health
    • Healthy Food & Nutrition

      Healthy Food & Nutrition

      All Healthy Food & Nutrition →
      • Beverages & Drink Mixes
      • Breakfast & Cereals
      • Coffee & Tea
      • Cooking Oils & Vinegars
      • Healthy Drinks & Juices
      • Healthy Snacks
      • Herbs & Spices
      • Jams, Honey & Sweet Spreads
      • Nut Butters
      • Pasta & Noodles
      • Sauces & Seasonings
      • Sports Nutrition
      • Sugar Alternatives
      • All Healthy Food & Nutrition →
    • Sexual Health & Wellness

      Sexual Health & Wellness

      All Sexual Health & Wellness →
      • Condoms
      • Lubricants & Intimate Care
      • Adult Wellness Products
    • Medical Supplies & Tests
    All Health →
  • Brands
    • Brands
    • Our Brands
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Top Brands
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • New Brands
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
    All brands A–Z →
  • Sale
  • Immune Season
  1. Home
  2. Vitamins & Supplements
  3. Health Goals
  4. Sleep

Sleep

(97 products)
  • Brain & Cognitive
  • Bone, Joint & Cartilage
  • Cardiovascular
  • Detox & Cleanse
  • Digestive System
  • Energy
  • Eye & Vision
  • Hair, Skin & Nails
  • Immune System
  • Kidneys & Urinary System
  • Respiratory System
  • Sleep
  • Weight Loss
  • Men's Health
  • Women's Health
  • Most relevant
  • Best selling
  • Alphabetically, A-Z
  • Alphabetically, Z-A
  • Price, low to high
  • Price, high to low
  • Date, old to new
  • Date, new to old
View as

  • vitamins, minerals, probiotics and skin care for autumn



    Check Now
  • Vitaler's Melatonin Forte 4 mg - 60 Tablets Vitaler's Melatonin Forte 4 mg - 60 Tablets Vitaler's Melatonin Forte 4 mg - 60 Tablets Vitaler's Melatonin Forte 4 mg - 60 Tablets

    Vitaler's

    Vitaler's Melatonin Forte 4 mg - 60 Tablets

    27 reviews
    Regular price £4.39
    Unit price£0.07 each
    View details
  • Ostrovit Melatonin 1 mg - 180 Tablets
    10% off

    Ostrovit

    Ostrovit Melatonin 1 mg - 180 Tablets

    10 reviews
    Sale price £3.41 Regular price £3.79
    Unit price£0.02 each
    View details
  • Vitaler's Melatonin 1 mg - 240 Tablets Vitaler's Melatonin 1 mg - 240 Tablets Vitaler's Melatonin 1 mg - 240 Tablets Vitaler's Melatonin 1 mg - 240 Tablets

    Vitaler's

    Vitaler's Melatonin 1 mg - 240 Tablets

    14 reviews
    Regular price £5.29
    Unit price£0.02 each
    View details
  • Swanson L-Tryptophan 500 mg - 60 Capsules Swanson L-Tryptophan 500 mg - 60 Capsules Swanson L-Tryptophan 500 mg - 60 Capsules Swanson L-Tryptophan 500 mg - 60 Capsules

    Swanson

    Swanson L-Tryptophan 500 mg - 60 Capsules

    10 reviews
    Regular price £7.29
    Unit price£0.12 each
    View details
  • Now Foods Double Strength L-Theanine 200 mg - 60 Capsules

    Now Foods

    Now Foods Double Strength L-Theanine 200 mg - 60 Capsules

    5 reviews
    Regular price £14.89
    Unit price£0.25 each
    View details
  • Aliness L-Tryptophan 500 mg - 100 Veg Capsules Aliness L-Tryptophan 500 mg - 100 Veg Capsules Aliness L-Tryptophan 500 mg - 100 Veg Capsules

    Aliness

    Aliness L-Tryptophan 500 mg - 100 Veg Capsules

    4 reviews
    Regular price £8.39
    Unit price£0.08 each
    View details
  • Hepatica Pure Glycine - 250 g

    Hepatica

    Hepatica Pure Glycine - 250 g

    7 reviews
    Regular price £5.79
    Unit price£23.16 /kg
    View details
  • Medverita Berberis 400 mg - 120 Capsules

    Medverita

    Medverita Berberis 400 mg - 120 Capsules

    3 reviews
    Regular price £5.19
    Unit price£0.04 each
    View details
  • Life Extension Melatonin 6 Hour Timed Release 750 mcg - 60 Tablets
    Sold out

    Life Extension

    Life Extension Melatonin 6 Hour Timed Release 750 mcg - 60 Tablets

    6 reviews
    Regular price £11.79
    Unit price£0.20 each
    View details
  • Life Extension Fast-Acting Liquid Melatonin - 59 ml Life Extension Fast-Acting Liquid Melatonin - 59 ml
    Sold out

    Life Extension

    Life Extension Fast-Acting Liquid Melatonin - 59 ml

    7 reviews
    Regular price £13.89
    Unit price£23.54 /100ml
    View details
  • Life Extension Melatonin 3 mg - 60 Veg Capsules Life Extension Melatonin 3 mg - 60 Veg Capsules
    Sold out

    Life Extension

    Life Extension Melatonin 3 mg - 60 Veg Capsules

    4 reviews
    Regular price £12.29
    Unit price£0.20 each
    View details
  • Medverita Tryptophan 250 mg - 100 Capsules Medverita Tryptophan 250 mg - 100 Capsules Medverita Tryptophan 250 mg - 100 Capsules

    Medverita

    Medverita Tryptophan 250 mg - 100 Capsules

    3 reviews
    Regular price £4.69
    Unit price£0.05 each
    View details
  • Haya Labs Melatonin Time Release 5 mg - 60 Tablets
    Sold out

    Haya Labs

    Haya Labs Melatonin Time Release 5 mg - 60 Tablets

    3 reviews
    Regular price £5.19
    Unit price£0.09 each
    View details
  • Aliness Melatonin PLUS 1 mg - 100 Tablets Aliness Melatonin PLUS 1 mg - 100 Tablets

    Aliness

    Aliness Melatonin PLUS 1 mg - 100 Tablets

    3 reviews
    Regular price £5.49
    Unit price£0.05 each
    View details
  • Swanson Low Dose Melatonin - 120 Capsules Swanson Low Dose Melatonin - 120 Capsules

    Swanson

    Swanson Low Dose Melatonin - 120 Capsules

    6 reviews
    Regular price £4.09
    Unit price£0.03 each
    View details
  • Haya Labs Melatonin 4 mg - 60 Capsules
    Sold out

    Haya Labs

    Haya Labs Melatonin 4 mg - 60 Capsules

    1 review
    Regular price £5.09
    Unit price£0.08 each
    View details
  • Now Foods Valerian Root 500 mg - 100 Veg Capsules Now Foods Valerian Root 500 mg - 100 Veg Capsules Now Foods Valerian Root 500 mg - 100 Veg Capsules

    Now Foods

    Now Foods Valerian Root 500 mg - 100 Veg Capsules

    2 reviews
    Regular price £8.69
    Unit price£0.09 each
    View details
  • Now Foods Sleep - 90 Veg Capsules

    Now Foods

    Now Foods Sleep - 90 Veg Capsules

    3 reviews
    Regular price £21.29
    Unit price£0.24 each
    View details
  • Swanson Sleep Essentials - 60 Veg Capsules Swanson Sleep Essentials - 60 Veg Capsules Swanson Sleep Essentials - 60 Veg Capsules Swanson Sleep Essentials - 60 Veg Capsules
    Sold out

    Swanson

    Swanson Sleep Essentials - 60 Veg Capsules

    5 reviews
    Regular price £7.59
    Unit price£0.13 each
    View details
  • Now Foods Glycine Pure Powder - 454 g Now Foods Glycine Pure Powder - 454 g Now Foods Glycine Pure Powder - 454 g

    Now Foods

    Now Foods Glycine Pure Powder - 454 g

    3 reviews
    Regular price £20.99
    Unit price£46.23 /kg
    View details
  • Now Foods Melatonin 3 mg - 180 Lozenges
    Sold out

    Now Foods

    Now Foods Melatonin 3 mg - 180 Lozenges

    7 reviews
    Regular price £9.39
    Unit price£0.05 each
    View details
  • Swanson Cat's Claw 500 mg - 250 Capsules Swanson Cat's Claw 500 mg - 250 Capsules

    Swanson

    Swanson Cat's Claw 500 mg - 250 Capsules

    3 reviews
    Regular price £16.59
    Unit price£0.07 each
    View details
  • Medica Herbs Schisandra 550 mg - 60 Capsules Medica Herbs Schisandra 550 mg - 60 Capsules Medica Herbs Schisandra 550 mg - 60 Capsules Medica Herbs Schisandra 550 mg - 60 Capsules

    Medica Herbs

    Medica Herbs Schisandra 550 mg - 60 Capsules

    1 review
    Regular price £6.19
    Unit price£0.10 each
    View details
  • Previous
  • Page 1 / 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 5
  • Next

Understanding Insomnia and the Importance of Sleep Health

Insomnia is a complex sleep disorder that affects not only the ability to fall asleep but also the quality, depth, and duration of sleep. When sleep is restless, intermittent, and shallow, it fails to meet the body's need for recovery, leading to chronic fatigue, weakness, and severe emotional strain. At Medpak, we understand the critical role of sleep in overall health and offer solutions to support better sleep patterns.

Common Causes of Insomnia

While insomnia was once primarily associated with older individuals, lifestyle changes have led to an increase in sleep issues among younger populations. Common causes include:

  • Environmental factors (heat, noise, bright light)
  • Anxiety disorders and depressive conditions
  • Stress and interpersonal difficulties
  • Medical conditions (e.g., nocturia)
  • Excessive use of caffeine, alcohol, and certain medications
  • Shift work and time zone changes
  • Hormonal changes (e.g., menopause)

The Crucial Role of Sleep in Health and Well-being

Sleep is a fundamental bodily need, as essential as food and water. It plays a vital role in:

  1. Cellular Regeneration: Sleep is crucial for the body's ability to regenerate new cells.
  2. Mental Function: Lack of sleep can severely impair cognitive abilities, leading to disorientation and impaired reflexes.
  3. Emotional Stability: Insufficient sleep can increase susceptibility to anxiety, stress, and memory issues.
  4. Physical Health: Chronic sleep problems can lead to decreased immunity and increased risk of various health issues, including heart attacks and stroke.
  5. Mental Health: Insomnia can significantly increase the risk of depression.

The impact of insomnia on quality of life can be profound, often surpassing the effects of many other health conditions.

Effective Strategies to Combat Insomnia

At Medpak, we recommend a holistic approach to improving sleep health:

  1. Sleep Hygiene:
    • Avoid caffeine at least six hours before bedtime
    • Cease strenuous exercise three hours before bed
    • Limit exposure to bright light sources (e.g., screens) before sleep
  2. Stimulus Control:
    • Use the bed only for sleep
    • Avoid daytime naps
    • Only go to bed when truly tired
  3. Lifestyle Adjustments:
    • Maintain a regular sleep schedule
    • Increase overall physical activity
    • Manage stress and avoid confrontations before bedtime
  4. Natural Remedies:
    • Consider herbal remedies or relaxing teas 2-3 hours before bed
    • Explore melatonin supplements to potentially shorten the time required to fall asleep

Medpak's Approach to Supporting Sleep Health

At Medpak, we offer a range of natural sleep aids and supplements designed to support healthy sleep patterns:

  • Melatonin Supplements: To help regulate sleep-wake cycles
  • Herbal Sleep Formulas: Containing ingredients like valerian root, chamomile, and passionflower
  • Magnesium Supplements: To support relaxation and sleep quality
  • L-Theanine: An amino acid that may promote relaxation without drowsiness

We encourage you to explore our sleep health collection to find the right solutions for your needs. Remember, while our products can support better sleep, it's essential to address underlying causes and maintain good sleep hygiene practices.

Invest in your sleep health today with Medpak's natural sleep solutions. Better sleep leads to improved overall health, enhanced cognitive function, and a higher quality of life. Take the first step towards restful nights and energized days.

Medpak

Discover Medpak – your trusted destination for premium health and wellness products since 2014. We provide meticulously selected supplements, fitness accessories, and cosmetics from Krakow, Poland to customers across Europe.

  • Facebook
  • Instagram
  • United Kingdom (GBP £)

Information

  • Privacy Policy
  • Refund Policy
  • Terms of Service
  • Withdrawal Request
  • Suggest a product

Customer Service

  • About Us
  • Payment Info
  • Shipping info
  • Returns & Replacements
  • Impressum
  • Blog
  • Our Wholesale Site
  • Contact

Contact

Phone: +48 12 446 64 99

Mail: info@medpak.shop

Monday - Friday: 08:00-16:00

Contact Us Now

© 2026 Medpak.
Payment methods accepted
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Choose options

Item added to your cart.

View cart